MAVİ DEVRİM, SARI LACİVERT EVRİME KARŞI

Nisan ayının tartışmasız en çok konuşulan konularının başında Fenerbahçe’nin İngiliz Chelsea futbol takımı ile oynadığı çeyrek final maçları geliyordu. “Maviler”i Istanbul’da yenmeyi başaran Fenerbahçe, Londra’daki rövanş maçında ise “yenildi, elendi ama ezilmedi”. Sanıyorum bu kamuoyunun genelinin paylaştığı görüş. Ancak her iki maçı da canlı olarak, çıplak gözle, stadyumdan izlemiş bir taraftar olarak, Fenerbahçe’nin Chelsea’yi Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finalde elemesinin, “futbolun adaletsizliği” olacağını düşünüyorum. Fenerbahçe fırsatları bulsa da, “suyu tersine akıtmayı” başaramadı.  


BEŞ YILDA YAPILAN MAVİ DEVRİM

Fazla uzak değil, sadece beş yıl önce Rus oligark Roman Abramovich, Chelsea futbol takımını satın aldığında, yani 2003 yılının Temmuz ayında, Abramovich’ı yılın işadamı seçildiği Rusya dışında pek de tanıyan yoktu. Bu yuzden Chelsea’yi satın aldığı akşam, Manchester United kulübü CEO’su Peter Kenyon ile yemek yerken onu görenler, ne Rus işadamını tanıyabildi, ne de buluşmaya anlam verebildi. Ancak, bu dikkat çekmeyen yemekten yaklaşık iki ay sonra, aynı yılın Eylül ayında Peter Kenyon, Chelsea CEO’su olarak göreve başladı.

Kenyon’un göreve gelmesi ile birlikte başlayan “Mavi Devrim”in en önemli halkası 2004 yılının Haziran ayında, İtalyan teknik direktör Raineri’nin yerine Avrupa Şampiyonu Porto’nun teknik direktörü Jose Mourinho’nun getirilmesi idi. Mourinho, gelir gelmez, en ilginç açıklamalarından birisini yaptı; “İngiliz futbolunun en güzel yanı, sanıyorum kaybedenleri kutlamasıdır”. İlk ve son kez 1955 yılında şampiyon olan Chelsea’nin geçen elli yıldaki üretken olmayan dönemine işaret eden Mourinho “Biz sonuçlar için oynuyoruz. Kazanmamiz için bir baski yok, ancak kaybedemeyiz” diyerek kendi hedeflerini ortaya koydu ve üç yılda elde ettiği yedi kupa ile kendisine inananları mahçup etmedi.  


BİRE KARŞI SEKİZ

Fenerbahçe’nin Chelsea ile yaptığı her iki maçta da takımlar, sahada maç öncesi ısınırlarken, iki takım arasındaki farkı görebilmek mümkün oluyordu. Chelsea takımının onbir futbolcusu ısınırken, onlarla birlikte çalışan sekiz tane teknik adam da sahada onlarla birlikte görev yapıyordu. Sahanın diğer yanında ise Fenerbahçe’nin iki asistan koçundan Santana’nın oyunculara düz koşu ya da şut çalışması yaptırdığını izledik. Aslında bu uygulama Chelsea’nin yeni teknik adamı Grant ile gelen bir yenilik değil; halefi Jose Mourinho motivasyona ihtiyacı olan oyuncuları hayata döndürmek için son 15 dakikayı da kullanabilmeyi istediğinden, maçtan önce geniş bir asistan koç grubunun oyuncularla birlikte ısınmasını prensip haline getirmişti.


MEDENİYET DEDİĞİN TEK DİŞİ KALMIŞ….

Chelsea-Fenerbahçe maçı için Stamford Bridge stadyumunun tribünlerini dolduran binlerce Türk arasında yerimi aldığımda, önce içimi bir huzur ve gurur kapladı. Zira Şükrü Saraçoğlu stadyumundan çok daha büyük bir farklılık göremedim; stadyumun içinde yer alan beş yıldızlı otel ve kongre merkezi ise belki Fenerbahçe yönetimi için ilham olmuştur. Ancak maç için özel olarak hazırlanan 76 sayfalık kuşe kağıda basılı programı görünce kıskanmadım, dersem yalan olur. Ama asıl şoku, dergideki John Terry’nin yazısını okurken yaşadım; Chelsea’nin Mourinho sonrası ilk imza attırdığı futbolculardan birisi olan Mateja Kezman, ya da taraftarların koyduğu adla Kezza için bir paragraf ayıran Terry, Kezman’ın Chelsea’de geçirdiği bir sezon sırasında hep elinden gelenin azamisini yaptığını yazıyordu. Bununla da bitmedi şaşkınlığım; maç başlarken takım kadroları okunduğunda ve ikinci yarı Kezman oyuna girerken, stadyum hoparlörlerinden “Stamford Bridge’e hoşgeldin Mateja Kezman” diye anons yapıp, taraftarlara alkışlattılar Sırp futbolcuyu. Kezman, Chelsea’de kaldığı tek sezonun sonunda, Mourinho ile Chelsea’nin kazandığı ilk kupa olan Carling Kupası finalinde Chelsea’nin Liverpool’a attığı galibiyet golünü atsa da, zor bir maçın rövanşında geldiği Stamford Bridge’da alkışlatılıyordu, hem de kulup ve takım kaptanının eliyle. Sportmenliği dile getirdiği için Fenerbahçe’den afaroz edilen Aykut Kocaman ve her Kadıköy maçında yuhlanan Denizlispor kaptanı Yusuf Şimşek geldi birden aklıma….


AYAĞA KALKMAYAN CİMBOMLU OLSUN !

Bu tezahüratın benzerlerini her stadda duymuşsunuzdur. Biz de Stamford Bridge de 90 dakikayı ayakta seyrettik. Maçı kazanan Chelsea taraftarı ise maç boyu oturdu. Hatta birkaç kez, stad hoparlöründen ”Doğu Blok 12.sırada oturan seyircilerimizin lütfen yerlerine oturmalarını rica ederiz, arkadaki seyirciler göremiyor” tarzı anonslar yapıldı. Niye biz oturarak maç seyredemiyoruz, ayakta eziyet çeken, daha iyi mi taraftar oluyor ?

Maçta Türk seyircilerin en çok hangi karara ya da açıklamaya tepki gösterdiğini de söyleyeyim size; kırık Türkçeli spiker hanımın ”Stamford Bridge sigara içilmeyen bir alandır, saygı göstermenizi rica ederiz” anonsu en büyük tepkiyi aldı. Aysun Kayacı’nın başlattığı ”elitizm” polemiğine girmek istemiyorum, ama yükselen dumanın büyük kısmı da purolardan çıkıyordu.

Sonuç olarak Fenerbahçe, Avrupa’nın son sekiz takımı arasına girmeyi başardı. Zico’nun dediği gibi son dörde kalamayan takımlar arasında galibiyet alan, hem de bunu Chelsea’den alan, takım olarak hatırlanacak. Endüstriyel futbol odaklarının, Rus Abramovich’in Chelsea’sinin, 21 Mayıs 2008’de Moskova’da oynananacak finale gitmesini istediğini de yadsımıyorum. ”Haydi canım diyenlere”, Stamford Bridge’de, Fenerbahçe galibiyeti sonrasında Kalinka ile kutlama yapıldığını hatırlatmak isterim. Sanıyorum önemli olan Fenerbahçe camiasının, Chelsea’nin milyar dolarlık yatırımla beş yılda yaptığı mavi devrimi örnek olarak alması ve Aziz Yıldırım liderliğinde adım adım ilerleyen değişim projesine, ”sarı lacivert evrime” devam etmesi.

ÖNEMLİ NOT 1: Bu satırların yazarı Fenerbahçe Kongre üyesi olan bir Fenerbahçe taraftarıdır.

ÖNEMLİ NOT 2: Chelsea ile Fenerbahçe arasındaki gelişmişlik ve yatırım farkı, Fenerbahçe ile Turkcell Süper Ligi’nde mücadele eden herhangi bir takım arasındaki farktan çok farklı değildir.

No Comments

Post A Comment