MASUM DEĞİLİZ HİÇBİRİMİZ !

Birisi size “komşumuz Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik çöküşün ardında Türkiye’nin olduğunu” iddia etse, ne derdiniz ? Yunanistan’ın ekonomik sıkıntılarını yaratan birçok unsur detaylı olarak tartışıldı; ancak sanıyorum tartışılmayan tek konu “savunma sanayi ve silah harcamaları”. Yunanistan yakın tarihinin büyük bir kısmında GSMH’nın %7’sinden fazlasını savunma sanayi ve silah alımları için harcamış; Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde bu oran %2 civarında. Reel rakamlarla, son on yılda yapılan harcama tutarı yıllık 8.5 milyar doların üzerinde; yani son on yıldaki toplam harcanma 90 milyar dolara yaklaşıyor. Pekiyi niye bu kadar para harcıyorsunuz, diye sorulduğunda Yunan yetkilileri tek cevapta ağız birliği yapıyorlar: “sınır komşumuz Türkiye’ye karşı güçlenebilmek için”. Hatta 1974 Kıbrıs harekatından bu yana, yani yaklaşık otuz yılda Yunanistan’ın savunma sanayi ve silaha harcadığı para 220 milyar Euro’ya yaklaşmış! Bu arada unutmadan altını çizelim; bu rakamların hepsi resmi, yani bir de “kayıt dışı, gizli ödenek” gibi adlarla devlet sırrı olarak saklanan ama resmi rakamlara dahil olmayan harcamalar da var. Yani neymiş efendim, Türkiye ile sınır komşusu olduğu için, kendini savunmak üzere Yunanistan silah alarak iflas etmiş !

Yukarıdaki başlık yanlış anlaşılmasın, masum olmayan biz değiliz ! Yunanistan’ın son on yıldaki silah alımlarının %40’ından fazlası ABD’nden, %25’inden fazlası Almanya’dan ve %12’siden fazlası da Fransa’dan yapılmış. Hatta Yunanistan’a silah satışları Almanya’nın toplam savunma sanayi ve silah ihracatının %15, Fransa’nın ise toplam savunma sanayi ve silah ihracatının %10’undan fazlasını oluşturuyor. Şimdi Almanya ve Fransa’ya sorsan, “biz kredileri silah alsınlar diye mi verdik?” demesi kolay da, on senedir silahları satarken, kimse “hop, ne oluyor orada” diyememiş. Anladınız mı şimdi, kimin masum olmadığını!


ÇANAK ÇÖMLEK PATLADI !

Sonunda beklenen oldu; geçen ay içinde Citigroup hissedarları Yönetim Kurulu Başkanı Vikram Pandit’in 15 milyon dolara varan ücret paketini, genel kurulda onaylamadılar; %55 oranla reddettiler. Citigroup’da son yıllarda yaşanan inişli çıkışlı grafiğin güven vermemesi kadar, son on yılda Citigroup’un pazar değerinin %90 oranında azalması da verilmeyen onayın müsebbibi olarak görülebilir. Citigroup ile tetiklenen bu yatırımcı hakları insiyatifinin, özellikle finans kurumlarında küresel olarak yaygınlaşması an meselesi gibi gözüküyor. Bu satırlar yazıldığı sırada Barclays, Nisan ayı sonunda yapacağı genel kurul öncesinde, CEO Bob Diamond’un 2.7 milyon sterlinlik ikramiyesinin yarısını gelecek üç yıllık performans kriterlerine bağlama kararı verdiğini açıkladı. Bu “jestin” ne kadar fayda edeceği genel kurulda belli olacak, ancak Bob Diamond’un yıllık toplam ücret paketinin 25 milyon sterline vardığını hatırlatalım.


“GURBETÇİLER” İÇİN CEHENNEM OLAN ÜLKE!

Gurbetçi deyince aklımıza hemen, Türkiye dışında, özellikle de Avrupa’da çalışan Türkler geliyor. Ama “expatriate” kelimesinin tam karşılığı, yurtdışında bulunan, çalışan, yani gurbetçi olarak çevriliyor. Bu konuda geçtiğimiz ay içinde Forbes.com internet sitesi kapsamlı bir anket yapmış. Ankete katılanlara “gurbetçiler için cazibesi en az olan ülke” sorusu yöneltilmiş. Anketin cevapları açıkçası beni şaşırttı; zira “gurbetçiler için en az yaşanılır” ülke Birleşik Arap Emirlikleri çıkmış. Çalışanlara verilen cazip gelir vergisi teşviklerine rağmen, ülkede çalışanların büyük kısmının yerli nüfus değil de “gurbetçi” olmasına rağmen, anketin sonucu böyle çıkmış. Ankette Birleşik Arap Emirliklerinin cazibesini azaltan faktörler ise sırasıyla yerel halkla yakınlaşmanın ve dostluk kurmanın zorluğu, yerel dili öğrenmenin zorluğu, sosyal hayata entegre olmanın zorluğu ve kültürel farklılıklar olarak çıkmış.


İNSAN MİLYARDER OLUNCA, “İSTEYENİ” DE ÇOK OLUYOR!

Forbes dergisinin sıralamasına göre Meksikalı 72 yaşındaki işadamı Carlos Slim, 69 milyar dolarlık serveti ile üçüncü kez üst üste dünyanın en zengini olarak ilan edildi. Slim Meksikalı olsa da, Lübnan asıllı. 1902’de Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti altında bulunan bugünkü Lübnan’dan Meksika’ya göç eden Yusuf Selim Hattat Ağlamaz adlı bir Osmanlı göçmenin oğlu olduğu için de, “içimizden biri”; ister Osmanlı, ister Türk asıllı! Balayını Türkiye’de yapan Slim, geçen sene de tatil için Türkiye’ye gelmiş; yani “o da bize karşı boş değil”. Zaten geçen ay kendisini ziyaret eden TOBB Başkanı Rifat Hisarciklioğlu’na da Türkiye’ye yatırım yapacağının müjdesini vermiş. Haydi hayırlısı…

No Comments

Post A Comment