KİM KAZANDI, KİM KAYBETTİ ?

Aralık ayının ortasından bu yana “Avrupa Birliği’ne tam üyelik” yolunda hangi adımları attığımızı tespit etmekte zorlanıyoruz – Şubat ayına damgasını vuran Erkan Mumcu’nun istifasının Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecine yönelik ilişkilendirilme gayretlerini bir kenara koyarsak.

AB’DEN KOMŞULARA SERT UYARI !

Oysa komşularımız Bulgaristan ve Romanya’nın Avrupa Birliği (AB) ile sürdürdüğü görüşmeler, yapacaklarımıza olmasa da, yapmamamız gerekenlere yönelik önemli işaretler veriyor. AB, Bulgaristan’ı geçtiğimiz ay içinde uyararak, özellikle eğitim ve sağlık sektörüne yönelik “durdurulamayan yolsuzluklara” dikkat çekti. 2007 yılında AB’ne tam üye olacak Romanya’ya yapılan uyarı ise, 2007-2009 arasında bu ülkeye sağlanacak 11 milyar Euro’ya yakın “finansal desteğin gözden geçirilebileceğini” ima edecek kadar sertti. Finansal desteğin boyutunu gösterebilmek açısından, bu rakamın Romanya’nın veya Türkiye’nin son 10 yılda çekebildiği yabancı sabit sermaye yatırımından daha büyük olduğunun altını çizmek istiyoruz.

Romanya’ya yapılan uyarıyı ilginç kılan bir başka konu ise, bundan tam bir yıl önce, 2003 yılında AB entegrasyonundan sorumlu Romen bakan Hidegard Puwak’ın benzer bir sebeple istifa etmiş olması. Puwak, kocası ve oğluna ait bir şirkete AB tarafından sağlanan fonlardan verilmesi sonrasında, “Romanya’nın AB üyeliği yolunun önünü tıkamamak” için istifa etmişti.


“RÜŞVET LİGİ”

Transparency International kuruluşunun Aralık 2004’de yaptığı kapsamlı (64 ülkede 50,000 kişi) bir araştırma, Romanya’da “son 12 ayda kendisi veya aile üyelerinden birisi rüşvet verenlerin” oranının %25 olduğunu gösteriyor. Romanya’yı Yunanistan %11, Hırvatistan %9 ve Bulgaristan %6’lık oranlarla takip ediyor. Türkiye ise, bizi şaşırtsa da (!), 64 ülke arasında yaklaşık %6’lık oranla beşinci sırada yeralmış.


İLAÇ SEKTÖRÜNDE OPERASYON

Türkiye’nin henüz AB tarafından yolsuzluk konusunda uyarılma aşamasına gelip gelmediğini bilemiyoruz. Ancak ilginç bir tesadüf olarak, Bulgaristan ve Romanya’nın uyarıldığı Şubat ayı içinde, Türkiye’de de sağlık sektöründe Roche ilaç şirketi yöneticileri ile SSK etrafında odaklanan bir operasyon gündeme geldi. Konunun detaylarına girmek amacında değiliz. Sağlık sektöründe son dönemde, küresel olarak yaşanan gelişmelerin yönetimsel yansımalarını ise son derece ilginç buluyoruz. Örneğin Roche ilaç şirketinin tepe yöneticilerinin “yolsuzluk” iddiası ile  gözaltına alınması durumunda, “kader kurbanı” olan, yöneticiler midir, şirketin hissedarları mıdır, yoksa kamuoyu mudur ? Ya da uluslararası bir ilaç şirketinin tepe yöneticilerinin, kurumun değişik kademelerinde alınmış kararların, atılmış imzaların tamamına vakıf olması beklenmeli midir ?

Bir an için bu konuyu bambaşka bir boyuta taşıyalım. Geçen yılın sonunda Amerikan Merck Sharpe & Dohme (MSD) şirketi, Vioxx ilacını, regülatör kurum FDA’in uyarısı ile piyasadan çekmek zorunda kaldığında borsadaki hisse senetleri %39 düştü. Hisse senedi yatırımcısının zararı 38 milyar dolara vardı. Geçtiğimiz yıl Microsoft ve Oracle şirketlerinin ardından dünyanın üçüncü en karlı şirketi olan MSD’nin 2004 yılı cirosunun yaklaşık 24 milyar dolar, karının ise 9 milyar dolar civarında olduğunu belirtirsek kaybın boyutu sanıyoruz daha iyi anlaşılacaktır. Bu kayıplardan veya FDA rakamlarına göre, Vioxx ilacının “ölümcül” kalp rahatsızlığına sebep verdiği hesaplanan 27,785 kişinin zararlarından*, sadece MSD CEO’su “zavallı” Raymond Gilmartin’i sorumlu tutmak ne kadar doğru olabilir ?


FATURAYI KİM ÖDEYECEK ?

Hissedarların şirket yöneticilerinin aldığı veya almadığı kararlar nedeniyle mağdur olması ne kadar yanlışsa, tepe yöneticileri, “günah keçisi” olarak gösterip, zaman zaman fiziksel olarak kontrollerinin dışına çıkabilecek olaylardan sorumlu tutmak da bize o kadar insafsız geliyor ! Yukarıdaki iki farklı olayda kaybeden veya kazananı ayırt edebilmek pek kolay değil. Ancak, görevli polisler arasında, “bilekleri kelepçelenmiş” olarak gözaltına alınan YASED eski başkanı ve Roche eski Genel Müdürü Faruk Yöneyman’ın kazananlar arasında olmadığını söylemek pek de zor değil.

MSD firmasında ise, kaybedenlerin CEO Gilmartin ve tepe yöneticiler olmadığını düşünüyoruz. Zira, MSD yönetim kurulu, 230 üst düzey şirket yöneticisinin, borsada düşmüş olan piyasa değeriyle “yutulma hedefi” haline gelen şirketin, mevcut durumu yüzünden işlerini kaybetmeleri halinde 3 yıllık ücret paketleri ile tazmin edilmesi hakkını vermiş. Yani cebinden 39 milyar dolar çıkan hissedarlar, yöneticilerin tazminatını da vermekle yükümlü durumda bırakılmış.

Son söz; meşhur bir filozofa, “Servet ayaklarınızın altında olduğu halde neden bu kadar fakirsiniz?”diye sormuşlar. “Ona ulaşmak için eğilmek lazım da ondan” demiş.

 

* Wall Street Journal; 11 Şubat 2005

No Comments

Post A Comment