HER HAFTA 168 SAATİ NASIL HARCIYORUZ ?

Küresel pazarlama ajansı WPP’nin CEO’su Martin Sorrell kendisine yollanan elektronik posta mesajlarına dakikalar içinde geri dönmesi ile nam salmış. Benzer bir refleksle hareket eden JP Morgan yatırım bankasının CEO’su Jamie Damon ise çalışanlarına her fırsatta “başarılarının kendilerine yollanan her elektronik posta mesajına aynı gün içinde yanıt verebiliyor olmalarına bağlı olduğunu” belirtiyor. Dünya devi şirketleri yöneten, anlı şanlı yöneticilerin başarı kriterini “elektronik posta hızı”na bağlamış olmalarına mı yanayım, yoksa hızlı yaşayıp, hızlı tüketmeye her gün daha fazla yönelmemize mi?

Günde 24 saat, haftada 7 gün; yani haftada 168 saat var. Bu 168 saati yapmaktan keyif aldığınız şeyler ile geçirmek için ne yapmak gerekiyor? Bu sihirli sorunun yanıtını bulan aslında “milyon doların” da sahibi olacak…..   

Romancı Arnold Bennett’in “Günde 24 saat nasıl yaşanır?” (How to Live on 24 Hours a Day) başlıklı makalesinde , zamanı nasıl daha etkin kullanabileceğimize yönelik önemli tavsiyelerde bulunmuş. Bennett’in tavsiyelerini beş ana başlıkta toplamak mümkün:

1.Gazete okumayın

Arnold Bennett kendisi özellikle İngiliz ve Fransız basınını takip ediyor olsa da, gazete okumayı önemli bir vakit kaybı olarak görüyor. Kendisinin ancak “özel durumlarda”  gazete okuduğunu eklerken, gazete okuyarak günde harcanacak yarım saatin bile kayıp olduğunun altını çiziyor.   

2.Odaklanın

Bennett mental ve fiziksel her aktivitenin odaklanarak yapılmasını özellikle tavsiye ediyor.

3.Derinlemesine düşünün

Arnold Bennett, gün içinde derinlemesine düşünmek adına kullanılacak en doğru zamanın akşamları işten eve dönerken, yolda  harcanacak zaman olduğunu belirtiyor. Bennett’e gore derinlemesine düşüneceğimiz konuları da doğru seçmiyoruz; aslında “kişisel mutluluk ve yol haritası” derinlemesine düşünmek adına fazlasıya yetecek bir başlık.

4.Akşamlarınızı harcamayın

Bennett, işden eve döndükten sonra, günün yorgunluğunu bahane ederek “rehavete kapılmanın” veya gün içinde bitirilemeyen işleri gece yarısına kadar tamamlamaya çalışmanın verimsiz bir çaba olduğuna işaret ediyor.

5.Acele etmeyin…

Arnold Bennett’e gore, herbirimizin taşıdığı en büyük risk “bir sonra ne yapacağımızı düşünerek yaşama saplantısına esir olmak”.

Yukarıdaki tavsiyelerin birçoğu, belki de hepsi değerlendirmeye değecek nitelikte. Dikkatinizi çekti mi, bilmiyorum ama Bennett makalesinde gazetelerden bahsederken, televizyondan ya da  internetten bahsetmemiş. Aslında bu sorunun yanıtını ararken, Arnold Benett’in makalesinin tamamını okumak da ilham verici olabilir. Ancak okumadan once size bir uyarım var; Arnold Bennett’in geçtiğimiz günlerde yeniden basılan makalesinin, orijinal kaleme alınma tarihi 1910! Yani aradan 105 yıl geçmiş, ama dünyada fazlaca bir şey değişmemiş…. Değişimi görmek isteyenler için, bir 105 yıl daha sonra tekrar haberleşelim….

 

No Comments

Post A Comment