FARELER VE İNSANLAR

Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız, son aylarda kaçınılmaz olarak gündeminizin en üst maddesini Cumhurbaşkanlığı seçimi oluşturuyor. İlginç olan ise kimin cumhurbaşkanı olacağından çok, kimin olamayacağını tartışıyoruz. Hafızam beni Türkiye’de de basına yansıyan bilimsel bir araştırmaya götürdü (NTVMSNBC; 24 Ağustos 2006). Kanada McGill üniversitesi öğretim üyelerinin yapmış oldukları bir araştırma “aynı kafeste yaşayan farelerin birbirlerini tanıdığını ve karşılıklı farkındalığa vardıkları” sonucunu ortaya çıkarmış. Aynı araştırmaya göre “farelerden biri acıya maruz kaldığında, diğer farenin de benzer bir acı çekme ritmine girdiği” gözlemlenmiş. Araştırmaya liderlik eden bilim adamı Jeffrey Mogil’in “acının senkronizasyonu” olarak tanımladığı bu etkileşimi, New Scientist dergisinden de ilham alan NTVMSNBC, “fareler de empati yapabilir” başlığıyla yayınlamıştı.

EMPATİ YAPABİLMEK

Internet ansiklopedisi Wikipedia.org, empati veya eşduyumu, “bir başkasının duyguları, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek” olarak tanımlıyor. Gene aynı internet adresinde “olumlu amaçlar için kullanıldığında işbirliği, üretkenlik, refah ve mutluluğu artıran” bir beceri olduğu da belirtiliyor. Gene internette eksisozluk.com’a yorum yapan bir kişi ise “kızılderililerin birini yargılamadan evvel yargılayacağın kişinin mokasenleriyle dolaştırdığını” belirtmiş. Aslında “empati yapabilmeyi” galiba en çok başarabildiğimiz yer, ironik de olsa cami avluları ve mezarlıklar; ironik zira karşıdakinin “ne hissettiğini” o anı yaşamadan en zor hissedebileceğimiz yerlerden bahsediyoruz. Aslında buralara kadar gelmeden çevremizdekilere “empati” yapabilmeyi başarabilsek, onların yerine kendimize koyabilsek, hayat ne kadar kolaylaşırdı. Örneğin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM’nde %65 çoğunluk sahibi iken ve Anayasa’da tanımlanan tüm şartlara uyum sağlamışken, birilerinin kendisine “Sen Cumhurbaşkanı adayı olamazsın” demesine nasıl tepki gösterirdi, çok merak ediyorum. Ya da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ana muhalefet lideri olarak Türkiye’ye hizmet verdiği bir dönemde, başbakanın TBMM’nde grubu dahi olmayan parti başkanlarını ziyaret ederken, kendi kapısını çalmasa acaba nasıl hissederdi ? Örnekleri artırabiliriz ama “masanın ya da çizginin diğer yanında olmanın ne demek olduğunu“ anlamaya çalışmak hepimizin hayatını o kadar kolaylaştırabilirdi ki….


İSTİKAMET KENYA

Birkaç hafta önce Avrupa Parlamentosu eski Başkanı Pat Cox ile bir akşam yemeğinde sohbet etme imkanını buldum. Türkiye Avrupa Birliği Derneği’nin (www.turabder.org.tr) davetlisi olarak Türkiye’ye gelen ve temaslarda bulunan Pat Cox ile sohbet ederken, konu döndü dolaştı ailesine geldi. Beş çocuk sahibi olan İrlandalı Cox’un eşi bu sene yaz tatilini Kenya’da geçirecekmiş. Bayan Cox, Kenya’ya safari yapmak için gitmiyor; Kenya’da geçireceği yaklaşık üç ay boyunca, ülkedeki az gelişmiş bölgelerde sağlık problemi olan çocuklara yardımcı olmaya çalışacak. Üç ay boyunca Kenya’da bungalow veya çadırlarda yaşamak üzere hareket etmek üzeresiniz ve yanınıza sadece 20 kilogram ağırlığında eşya alabileceksiniz; yanınızda ne götürürsünüz ? Sorunun cevabını vermeden önce, küçük bir detay daha paylaşalım; yanınıza alacağınız 20 kilogram bagajın yarısını da, çocuklara götüreceğiniz ilaçlar oluşturacak. Pat Cox’dan eşinin yaz planını dinlerken, üç günlük bir uzun haftasonu tatili için çekirdek ailemiz olarak kaç kilogram “fazla bagaj ücreti” verdiğimizi hatırlamaya çalıştım. Bayan Cox’un insiyatifi için eşini kutlarken, ne kadar şanslı olduğumuzu bir kez daha düşündüm. Afrika’da yaşayan aç ve sağlıksız çocuklarla ve onları en az bizim evlatlarımızı sevdiğimiz kadar delice seven ebeveyinleri ile “empati yapabilmem” için Pat Cox’un anlattıkları yeterli olmuştu.


BARDAĞIMDA SU VAR MI ?

Geçen hafta içinde ise İtalyan meslektaşım Serenella ile yemek yerken bana birkaç gün önce yaşadığı eşsiz tecrübeden bahsetti. İtalya’da yaşadığı bölgenin yerel yönetimi, “görme özürlülerin” tedavisi ve bakımı için kaynak yaratmak üzere bir akşam yemeği düzenlemişti. Davetiyeleri için “hatırı sayılır” bir bedel ödeyerek, Serenella ve eşi de yüzlerce davetli ile birlikte, yemeğin yapıldığı otelin yolunu tutmuştu. Buraya kadar, ülkemizde de rastlanan “hayır organizasyonlarından” pek farklı olmayan bu davetin çarpıcı yanı Milano’nun önde gelen otellerinden birisinin balo salonuna girince ortaya çıkmış; zira salon zifiri karanlıkmış. Yüzlerce kişi görevlilerin yönlendirmesi ile masalarına oturabilmişler ve yemek boyunca da hiç alışık olmadıkları bu karanlıkta tabaklarındakilerinin ne olduğunu anlamaya ve yemeye, bardaklarının yerini bularak susuzluklarını gidermeye çalışmışlar. Sadece zifiri karanlıkta bardağınızın dolu olup olmadığını nasıl anlarsınız, onu hayal edin (cevabını da verelim, parmağınızı içine sokarak !). Her masada oturan görme özürlüler de, davetlilerle kendi tecrübelerini paylaşarak yardımcı olmaya çalışmışlar. İşte “empati yapmaya” gerek kalmadan, kendinizi karşınızdakinin yerine koymanın yolu. Bu tecrübeyi yaşadıktan sonra, ne kadar şanslı olduğunuzu ve sağlığın en büyük armağan olduğunu bir kez daha düşünmez misiniz ?

ORTAK MAZİ OLMASI ŞART

Fareler üzerinde yapılan bilimsel araştırmada, bilim adamları “farelerin de kendisini bir başkasının yerine koyabilme yeteneği” olduğunun altını çizmişti. Ancak farelerin kendi türünden bir başka canlının çektiği acıyı algılayabilmesi için, acı çeken fareyle bir ortak geçmişi olması gerektiği de araştırmanın sonuçlar arasında yeralıyor.

Oturduğumuz yerden “empati yapmaya” çalışmaktansa başkalarının yaşadıklarını, benzer ortamda tecrübe etmenin de ne kadar etkili olduğunu sadece fareler değil, yukarıdaki örnekler de gösteriyor. Ortak mazi yaratmanın kısa zaman içinde zor olduğunu düşünenlere de dialogun önemini hatırlatalım. Karşımızdakiler ile iletişim kanallarını kapatmamanın, onlara açıklama ve kendi görüşlerini dile getirme şansını vermenin son derece önemli olduğunun altını çizelim. Fareler dahi yapabiliyorsa, bizim de “empati yapabilmeyi” başaracağımıza inanıyorum. Ya siz?

 

No Comments

Post A Comment