ÇIĞIN ALTINDA KALMAK İSTEMİYORSANIZ….

Ocak ayı içinde gazete manşetlerine çıkmakla birlikte, hızla unutulan üzücü olaylardan bir tanesi İtalya’da yaşanan çığ felaketi oldu. İtalya’da bir otelin çığ altında kalması sonucunda yedi kişi hayatını kaybetti. Kayıp acı olmakla birlikte, galiba farklı doğal facialarda, terör saldırılarında, hatta trafik ve benzeri kazalarda yaşanan kayıplar o kadar fazla ki, İtalya’da yitirilen yedi kişi pek de hafızalarımıza kazınmadı. Ben de öyle düşünüyordum, ta ki New York Times gazetesinin bilim ekinde (24 Ocak 2017) rastladığım Steph Yin imzalı ilginç bir makaleyi okuyana kadar….

Steph Yin, her yıl ABD, Kanada ve Avrupa’da yüzelliye yakın insanın çığ altında kalarak hayatını yitirdiğini belirterek makalesine başlamış. Ardından ise, Yin, Montana State Üniversitesi’nde Kar ve Çığ Laboratuarının başında olan Profesör Jordy Hendrikx’in araştırmalarından dem vurarak “çığ” konusuna çok farklı bir boyut getirmiş. Profesör Hendrikx, 1000’e yakın katılımcı ile tamamladığı araştırma sonucunda, aslında çığ felaketlerinin %80’inin bilimsel olarak tahmin edildiğine işaret ederken, oluşan çığ felaketlerinin neredeyse %90’ınının bizzat kurbanları tarafından tetiklendiğini de eklemiş. Yani aslında kar tatili yapmanın, kaymanın “fitratında çığ altında kalmak da var”, diyebiliriz….

Hendrikx’in araştırmasının detayları başka bir gerçeğe de işaret ediyor, çığ kurbanlarının çoğunluğu felaketi eğitimsizlik sebebiyle tetiklemiyorlar; zira aslında kurbanların büyük kısmı refah sahibi, daha iyi eğitimli bireyler arasından çıkıyor. Pekiyi öyleyse, kendi hayatlarına mal olan bu hataları bireyler neden, nasıl ve hangi şartlarda yapıyorlar? İşte bu soruların cevaplarını arayan Profesör Hendrikx, konunun doğa ve meteoroloji ile açıklanmasının mümkün olamayacağına kanaat getirmiş ki, aynı üniversitedeki meslektaşlarından Politik Bilimler kürsüsünden Profesör Jerry Johnson’ı da araştırmasını yorumlamaya ve destek vermeye davet etmiş.

Profesör Hendrikx ve Johnson’ın araştırmaları ilginç sonuçlar vermiş; bazılarını Türkiye’de yaşadığımız çetin kış şartları nedeniyle değil, ama içinden geçtiğimiz ortam nedeniyle paylaşmayı faydalı buldum. Öncelikle yaş gruplarına göre yapılan değerlendirmelerde, daha yaşlı olan bireylerin dağda, kar ortamında daha muhafazakar tercihler yaparak, risk almadıkları ortaya çıkmış. Gençlerden oluşan, özellikle de erkeklerin daha yoğun olduğu gruplar çok daha büyük riskler alarak, kendileri için daha büyük tehlikeler yaratmışlar. Özel bir amacın peşinde olan grupların, yani sonuç odaklılığı çok ön plana çıkan grupların (örneğin yeni bir pisti keşfe çıkan, ya da yüksek bir zirveye ulaşmak arzusunda olan) daha riskli tercihler yaptığı görülmüş. Yani sonuç odaklılığınız düşünme ve değerlendirme becerilerinizi gölgelediğinde, almamanız gereken riskleri almaya başlıyorsunuz. Şaşırtıcı sonuçlardan birisi ise, beklenenin aksine tehlikeli tırmanma veya kayak yolculuklarına tek başına çıkanların daha dikkatli davranmaları ve daha az risk almaları. Büyük gruplar içinde ise gerek sürü psikolojisi ve “mesletaş/takımdaş baskısı” gerekse de “uzman etkisi” olarak tanımladıkları, olmayan ama algılanan otoritenin verdiği kararların sorgulanmadan kabul edilmesinin bireylerin risk değerlendirme becerilerini de körelttiği gözlemlenmiş. Yani büyük takımlar, otorite veya hiyerarşik liderlik tanımlanmamış olsa da, karar kalitesinin düşmesi, ve “takımdaşlık baskısı” ile farklı görüşlerin dile getirilmemesi riskini fazlasıyla taşıyorlar. Hele bir de böyle zorlu bir yolculukta, tek adamın muhakeme yetkinliğine dayanan bir modelin yaratabileceği tehlikeleri siz düşünün….

Sonuç olarak iki profesörün tamamladıkları çalışmanın en önemli sonuçlarının başında, gruplarda özgür iletişimin artırılmasının tehdit ve tehlikelerin önceden dile getirilmesini sağlaması geliyor. Artan iletişim ve tartışmalar karar kalitesini artırıyor ve riskin daha iyi yönetilmesine imkan veriyor. Sözün özü, çığın altında kalmak istemiyorsanız, hem takımınızdaki kadınların ve tecrübeli üyelerin sayısını artırın, hem de çeşitlendirilmiş takımınızda iletişimin artırılması için elinizden geleni yapın. Yol yakınken, bende söylemesi…

No Comments

Post A Comment