ÇALIŞMANIN YAN ETKİLERİ

Geçen ayki yazımı “kapasitenin üzerinde çalışmanın, “insani” limitlerin üzerine çıkması durumunda kişi ve iş güvenliği anlamında sıkıntılar yaşanabileceği” uyarısı ile tamamlamıştım. “Kontrolsüz” artan iş temposunun kaçınılmaz sonuçlarından birisi ise il yerinde artan stres. İşyerindeki stresle başedebilmek için kurumlar ilginç çözümlerin peşinde. İngiltere’de yapılan bir araştırma, geçtiğimiz yıl içinde stres nedeniyle en az 13 milyon iş gününün kaybedildiğini ve bunun parasal değerinin de 10 milyar dolara yaklaştığını göstermiş. Çalışanlarını stresten arındırabilmek için, Microsoft ofislerinde sürekli taze meyva bulundurmaya başlarken, yatırım bankası JP Morgan çalışanlarına masaj hizmeti verdirmeye başlamış. Reklam şirketi TBWA reiki, telekom devi Cable & Wireless ise yoga kursları başlatmış. İngiltere’de Kuzey Yorkshire polis teşkilatı çalışanlarına ise haftada iki kez özel shiatsu masajı yapma hakkı tanınıyor. Bu “yan hakların” hepsi, işyerindeki verimliliği ve kuşkusuz iş yerinde harcanan etkin zamanı arttırmak için kurumların sunduğu yaratıcı imkanlar.


OBEZİTE

“İşkolik” olmanın en tehlikeli yan etkilerinden bir diğeri ise, “aşırı kilo” tuzağına düşmek. Yoğun çalışma temposu, düzensiz yemek alışkanlıkları ve spor yapmaya vakit bulamama gibi sonuçları beraberinde getiriyor. Sizinle, “işkolik” olduğunu paylaşan bir yönetici olarak bu tuzağa düştüğümü de söylemeliyim. Benin problemim ise, yoğun bir iş gününün ortasında veya sonunda beynin “hak ettin ödülü” mesajını vererek, sürdürmeye çalıştığım değişik adlı diyet programlarını etkisiz kılması.

Diyet programları dedim de, özellikle “beyaz un”la yapılan ekmek, makarna, hamur işleri gibi  yiyecekler ve patates gibi yüksek karbonhidrat içeren sebzelerden kaçınarak zayıflamaya çalışmak 1970lerin sonundan itibaren benimsenen popüler diyet yöntemleri arasında yer aldı. Ancak Dr. Robert Atkins’in kendi adıyla anılan (Atkins Diyeti) zayıflama metodolojisi son yıllarda dünyada etkisini iyice arttırmışa benziyor. Atkins’in kitapları birçok ülkede “best seller” listelerinin en tepesinde, Atkins markası ile piyasaya sürülen yiyecek ve katkı maddelerini televizyon reklamları izliyor. Dünyaca ünlü bira markası Budweiser’in da sahibi olan Anheuser-Busch,  Michelob Ultra markasıyla düşük karbonhidratlı birayı piyasaya sürerek, Atkins’in yarattığı dalga ile sörf yapmaya çalışıyor. Ancak bu gelişmelerden mutlu olmayanlar da var. İngiliz Patates Üreticileri Birliği, Atkins’i “patatesin besin değeri üzerinde tartışma yarattığı” için ciddi olarak eleştiriyor. Daha da ilginci ise Unilever şirketinin ABD’nde piyasaya sürdüğü Slim Fast adlı rejim ürününün başarısız performansını Atkins ve ürünlerine bağlaması oldu. Anlayacağınız Atkins Diyeti için “ekmeğe” dikkat edeceğim, diye başkalarının ekmeği ile oynuyor olabiliriz .


HEP BERABER KİLO ALIYORUZ !

Geçtiğimiz hafta Londra’da Istanbul’a geri donerken karıştırdığım Money Week dergisi, bu konuya benim gibi kafa yoranların hiç de az olmadığımı gösteriyor; İngiltere’de yetişkinlerin yaklaşık beşte biri (%22) obezite sınırının üstünde iken %50’si ise aşırı kilolu imiş. Durum aslında sadece “patates üreticileri” ya da “her sabah tartıda veya ayna karşısında geçirdiğiniz  bir kaç keyifsiz dakika” ile geçiştirilebilecek kadar basit de değil. “Obezite” nin İngiliz Ulusal Sağlık Teşkilatına yıllık maliyetinin 1 milyar sterlinden aşağı olmadığı hesaplanıyor. Bu problem İngiltere’ye de has değil, zira JP Morgan yatırım bankasının hazırladığı bir analiz Avrupa Birliği’nde sağlık giderlerinin %7’sinin obezite ile mücadele için harcandığını gösteriyor.

Yetişkinlerin değişik sebeple yaşadıkları kilo artışının, diyet alışkanlıklarına yansıması sadece bireyleri değil, aileleri de etkiliyor. Yeme alışkanlıklarının erken yaşlardan bozulmasının sonucu olarak, 2010 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde okul çocuklarının yaklaşık %50’sinin aşırı kilolu olacağı tahmin ediliyor. Şu an dahi, Avrupa’da eğitim gören bir milyon çocuğun tansiyon ve kolesterol rahatsızlığı çektiği tespit edilmiş. Hatta sağlık uzmanları, aşırı kilo ve obezite sebebiyle olacak genç ölümlerin oranının yakın gelecekte sigaraya bağlı ölümleri geçebileceğini belirtiyorlar.

Bu gelişmeyi izleyen kamu yöneticileri de önlemler almaya gayret ediyorlar. Avrupa Birliği, şeker, gazlı içecekler, cips ve benzeri yiyeceklerin okullarda satılmasını yasaklayan bir yasayı Avrupa Parlamentosundan geçirmeye çalışıyor. İngiltere ise daha hızlı hareket ederek “abur cubur” olarak tanımlanabilecek yiyeceklerin satıldığı otomat makinelerini okullardan çıkarttı. Belki de önlem almaya ilk başlanması gereken yer olan aile ortamı ve ebeveynlerin diyet alışkanlıkları ve bunu etkilediğini düşündüğümüz çalışma alışkanlıkları ise şu anda gündemde değil.

 

 

 

No Comments

Post A Comment