BİR KARIŞMAYAN KİLİSE KALMIŞTI!

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında İngiltere hükümeti vergi oranlarını en üst gelir grubu için 10 puan arttırarak, 150 bin sterlinin üzerinde geliri olanlara %50 vergi “saldığında”, kamuoyu hedefin “üst düzey yöneticiler” olduğu konusunda hemfikirdi. Avrupa Birliği’nde örneğine rastlanmayan bu yüksek vergi artışı, “yöneticileri” hedef tahtasının tam orta yerine yerleştirdi! KPMG’nin yeni tamamladığı küresel bir çalışmada İngiltere, en üst gelir grubuna uygulanan vergi oranları sıralamasında sadece İsveç, Danimarka ve Hollanda’nın gerisinde kalıyor. En üst gelir grubuna giren yaklaşık 275,000 kişinin İngiltere’nin toplam vergi hasılatının dörtte birini ödediği hesaplansa da, konunun ironik olan yanı ise Grant Thornton denetim şirketinin yaptığı farklı bir araştırma ile daha iyi anlaşılıyor; İngiltere’de ikamet eden 54 sterlin milyarder zengininin üçte ikisi vergiler nedeniyle İngiltere’de vergi mükellefi değiller! Daha da ilginci, 54 milyarder 125 milyar sterlinin üzerindeki toplam servetlerine rağmen sadece 14.7 milyon sterlin vergi vermişler! Yani aslında vergi yükü gerçek zenginlerin sırtında değil, hakikaten “bordro mahkumu” üst gelir grubundaki yöneticilerin sırtına biniyor.

Her ne kadar geçen yıl iktidar değişikliğinde yönetime gelen koalisyon hükümeti vergilerde geri adım atıyor olsa da, “sabık” üst düzey yöneticilerin algısını değiştirmek çok da kolay gözükmüyor. Buna rağmen David Cameron hükümeti 150 bin sterlinin üzerinde gelir beyan edenleri, yani %50 vergilendirmeye gönüllü olanları göçmenlere getirilen kısıtlamaların dışında tuttu. Geçtiğimiz günlerde yöneticilere “karışanların” arasına, sıkı durun, Kilise de katıldı. İngiltere’de 5 milyar sterlinin üzerinde yatırımı olan Kilise, yatırım yapacağı şirketleri seçerken, yöneticilere verilen ikramiyelerin (bonus), yöneticilerin maaşlarına olan oranının dört katın üzerine çıkmaması şartını getirdi.


FINANCIAL TIMES’IN ONLINE DÜNYADAKİ BAŞARISI

Financial Times gazetesine internet üzerinden ulaşımın ücretli hale gelmesinden bu yana on sene gecmiş.  Gazetenin dijital içeriğine yaklaşık yıllık 250 sterlin ödeyerek abone olanların sayısı 210 binin üzerine çıkmış. Dijital abonelerin sayısını değerlendirirken, gazetenin tirajının 400 bin civarında olduğu düşünülürse, Financial Times’in on sene gibi kisa bir zaman diliminde online dünyaya imzasını attığı sonucuna ulaşılabilir. Daha da önemlisi, dijital abonelerin sadece dörtte birinin şirket kredi kartlarını kullanarak Financial Times’in online içeriğine abone olması. Özellikle akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ilgiyi artırıyor. Gazetenin yeni tamamladığı bir anket çalışması, online içeriği ulaşanların yaklaşık yarısının mobil cihazlar üzerinden internete ulaştığını da gösteriyor.


KİMİN İÇİN ÇALIŞIYORSUNUZ ?

Ingiliz Heartwood Varlık Yönetimi şirketinin A ve B gelir grubundaki 45 yaş ve üzerindeki erişkinler arasında yaptığı araştırma ilginç sonuçlar çıkartmış. Çalışmaya katılanların %70’i geride kalacak nesillere daha büyük varlık bırakmak için bugünkü harcamalarından kesinti yapmayı, ya da hayat standartlarından fedakarlık etmeyi reddetmişler! Ankete katılanların dörtte üçü, çocuklarına kendi sahip olduklarından daha fazlasını bırakmayı arzu ettiklerini söylese de, ankete katılanların üçte ikisi çocuklarına “iyi bir başlangıç” yapabilecek ancak çalışmadan yaşamasına da yetmeyecek kadar birikim bırakmayı hayal ettiklerini belirtmiş. Bundan ilham alan Coutts, Citigroup gibi özel bankalar ise, büyük müşterilerinin çocuklarına kendi organizasyonlarında staj ve eğitim programları sunmaya başlamışlar. Gözüken o ki, bizim neslimiz de, yavaş yavaş, daha az fedakar olarak, “kendi için” yaşamayı, çocuklarından görerek öğrenmeye başlıyor !

 

ŞİMDİ NEREDESİN ?

Son haftalarda daha fazla kullanmaya başladığım uygulama Foursquare. Hem blackberry, hem de iPad üzerinden ulaştığım uygulama lokasyon bazlı olarak çalışan etkili bir sosyal medya ve etkileşim platformu. Foursqure daha dört yaşını doldurmamış bir şirket. Kurucusu Dennis Crowley sadece 34 yaşında. Yaklaşık dört yıl Google’da çalıştıktan sonra, 2007 yılında ayrılan Crowley, 2009 yılında Foursquare’i kuruyor. Aslında Crowley’e ilham veren, Google’in satın aldığı, fakat potansiyel görmeyip “öldürdüğü” Dodgeball adlı ürün. Crowley, Dodgeball’u yaratan ve geliştiren ekibin temel taşlarından birisi. Geçen sene, daha iki yaşını doldurmadan Foursquare’e yatırımcılar tarafından 100 milyon dolar pazar değeri biçilmişti. Üçte biri Google’dan gelen yaklaşık elli kişilik bir ekibin ayakta tuttuğu Foursquare’in 8 milyon kullancısı, her gün 500 milyona yakın noktada “check-in” yapıyorlar.

 

No Comments

Post A Comment