GÜNEŞ ENERJİSİ İLE DÜNYA TURU

Yaşlandığımı günlerin, haftaların, ayların, yılların elimin altından hızla akıp geçmesinden anlıyorum; sanki yokuş aşağıya gidiyoruz. Daha dün gibi başlamış olan 2014 yılının sonuna geldik; siz bu satırları okuduğunuzda 2015 yılı başlamış olacak. Yılın ilk yazısında, her zaman olduğundan daha ilham verici ve daha vizyoner bir konuyu sizinle paylaşmayı arzu ettim. Tesadüf bu ya, geçen hafta içinde hem uluslararası hem de yerel basına ilginç bir konu, eş zamanlı düştü; kendi tasarladığı güneş enerjisi ile çalışan uçağıyla dünyayı dolaşacak ilk insan olmaya aday olan mucit, kaşif, futurist Bertrand Picard’ın hikayesi.

Bertrand Picard, 1999 yılında dünyayı balonla kesintisiz dolaşan ilk insan olma gururuna ulaşmış. Picard’ın yetiştiği aile ortamından aslında bir bankacı ya da avukat veya tüccar ya da müteahhit çıkması zaten pek mümkün değil. Zira Picard’ın dedesi stratosfere çıkan ilk insan; babası ise deniz yüzeyinin tam 11 bin metre altına yani okyanus tabanına inmeyi başarmış ilk insan. Kendinden önceki iki nesil evrenin dibinden, tepesine kadar keşfetmiş iken, Picard kendisine “orta” yol seçip, farklı bir alana odaklanmış. Picard’ı Haziran ayında canlı olarak izlemiştim; inovasyonu anlatırken, şöyle diyordu “eğer her yaptığınız işte ilk seferde başarılı oluyorsanız, eğer bulunduğunuz ortamda herkes sizinle aynı fikirde ise ve sizin söylediklerinize inanıyorsa, yeterince hırslı değilsiniz”. Benzer bir cümleyi Dell bilgisayar şirketinin kurucusu ve halen CEO’su olan Micheal Dell de söylemiş; “odadaki en akıllı insan olmaya çalışmayın”. Eğer oldu da, odadaki en akıllı insanın siz olduğuna inanıyorsanız, ya odaya yeni insanlar davet edin, ya da bulunduğunuz odayı değiştirin. Çünkü ancak sizden daha akıllı, daha yetkin insanlar ile birlikte iken onlardan öğrenerek, beslenerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bertrand Piccard 2015 yılında Abu Dabi’den yola çıkarak, tek kişilik, güneş enerjisi ile çalışan bir uçakla (Solar Impulse), dünyayı dolaşan ilk insan olup, tarih yazmaya hazırlanıyor. Yaklaşık beş ayda tamamlanması planlanan bu seyahati yapacak olan Piccard’ın kuşkusuz amacı, daha yaşanılabilir bir dünya için güneş, rüzgar gibi temiz enerjilerin kullanımını özendirebilmek. Son birkaç ayda petrol fiyatlarındaki düşüşün dünya üzerinde yarattığı dalgalanmayı gözünüzün önüne getirin ve yenilenebilir enerjinin daha fazla kullanılması ile oluşacak arz-talep dengesindeki değişimin yaratacağı tsunamiyi hayal edin. “Dünyanın etrafında dönecek tek kişilik uçağın enerji piyasasına ne etkisi olabilir” diye soranları görüyorum, hatta beni vizyonerlikten çıkıp hayalciliğe, rüya kurmaya doğru gitmekle eleştirenler de olabilir. Ancak benim değil, Piccard’ın hayali, kendi dünya turunun ardından, tahminen on sene sonra, yaklaşık elli kişilik güneş enerjisi ile çalışan uçakların göklere çıkacak olması.

Bertrand Piccard, çoğumuzun kabul etmeyi beceremediği bir gerçeği dile getiriyor; “Başarısızlıklar eğer detaylı incelemeyi becerebilirseniz, şanslı molalar olabilir”. Belki bu yüzden, beş ayda tamamlanacak dünya turunda yola çıkarken bindiği uçak ile, Abu Dabi’ye geri döndüğündeki uçak “aynı” olmayacak, değiştirilecek, geliştirilecek ve daha güçlü, daha etkin, daha verimli bir taşıt olacak. İlginç olan ise, çoğumuz üzerinde çalıştığımız projelere, ürünlere, objelere bakarak, zaman içinde değiştirmeyi, geliştirmeyi başarıyoruz da, kendimiz “aynaya bakarak” duruşumuzu, davranışlarımızı, tutumumuzu değiştirmekte zorlanıyoruz. Bu değişimi başaramadığımız sürece “eller güneş enerjili uçaklarla dünya etrafında turlarken” biz hala kömürü hayatımıza nasıl daha fazla sokabilirizin çabası içinde oluruz.

2015 yılı hepimize, ailelerimize, sevdiklerimize ve ülkemize sağlık, huzur ve mutluluk getirsin. Kalın sağlıcakla…

No Comments

Post A Comment